Jak si doma vyrobit přírodní repelent

Domácí výroba přírodního repelentu

½ kávového šálku vodky

½ šálku octa

25 kapek esenciálního oleje

 

Smícháme vodku a ocet, které slouží jako nosič esenciálního oleje. Do vzniklé směsi nakapeme jeden nebo více olejů tak, aby celkové množství nebylo větší než 30 kapek. Důkladně protřepeme a rozlijeme do lahviček s rozprašovačem.

 

Takto připravené cestovní repelenty máme vždy u sebe. Nanášíme pomocí rozprašovače přímo na kůži nebo oděv (pozor na možné skvrny od oleje). Při aplikaci přípravku dejte pozor, aby nevnikl do očí nebo úst. Esenciální oleje obsahují vysoké koncentrace účinných látek v nich obsažených, a proto je nikdy na kůži nepoužívejte neředěné! Před použitím je nutno je zředit s nosným olejem nebo jiným nosičem a důkladně je protřepat. Na repelent do kapesního rozprašovače je vhodný ocet, vodka nebo Alpa.

 

Každý esenciální olej má různý způsob využití a účinek na naše tělo i emoce. Při použití pro děti a zvířata je nutná opatrnost a menší množství použitých esenciálních olejů. Pozor, některé oleje jsou nevhodné k tomuto využití!  Olej  tea tree  je  nevhodným, protože působí toxicky pro kočky.

 

Pro výrobu repelentů proti hmyzu můžeme použít například:

Komáři – levandule, máta, citronela, lemongrass

Klíšťata – tymián, šalvěj lékařská, máta, citronela, lemongrass

Mouchy – levandule, citronela, máta peprná

Ovádi – citronela

 

 

Zdroj: Voňavá lékárna, Valerie Ann Worwood