Jak využívat esenciální oleje v zimě

Jak využívat esenciální oleje  v zimě

Používáte esenciální oleje? Měli byste to zkusit. O pozitivních účincích esenciálních olejů na lidské zdraví věděli už staří Egypťané a na vlastní kůži se o nich můžete přesvědčit i vy. Už si ani nedovedeme představit, že bychom v zimním období nesáhli po některém z esenciálních olejů. Silice obsažené v olejích působí na posílení imunity, zlepšují problémy s dýcháním, ničí bakterie a roztoče. Esenciální oleje pomáhají k nastolení rovnováhy těla. 

K čemu lze esenciální oleje využít?

Esenciální oleje mají širokou škálu využití, nejvíce jsou využívány při aromaterapii. Oleje dokonale provoní celou místnost, ale jsou v nich obsažené silice, které mají blahodárný vliv i na naši psychiku. Pokud Vás aromaterapie  zaujme, tak zjistíte, že esenciální oleje nejsou jen o krásné vůni do našeho interiéru, ale jsou vhodným a účinným přírodním pomocníkem k ochraně našeho zdraví. Nejčastěji se používají esenciální oleje do aromalamp, ale můžete to zkusit i jinak. Přidejte pár kapek borovicového oleje do misky s horkou vodou – pára vydezinfikuje místnost během nemoci. Večer nakapejte olej do koupele. Použít ho můžete i během saunování nebo při masáži. Prádlo provoníte přidáním oleje do pracího gelu. Z esenciálního oleje vyrobíte i antibakteriální přírodní čisticí sprej do domácnosti. Nebo v létě můžete využít citrusový nebo levandulový olej jako účinný repelent.

Který esenciální olej si vybrat?

Každý olej má jiné účinky. Podíváme se na využití těch nejznámějších, které u Vás doma nesmí chybět

  • Citronový olej má velmi svěží vůni a můžete ho použít na provonění prádla, při přípravě čisticích prostředků (ničí mikroby) a repelentu. Také zmírňuje únavu a dodává energii a dobrou náladu.
  • Eukalyptový olej by neměl chybět ve vaší domácnosti v období zvýšené nemocnosti. Skvěle pomáhá uvolnit dýchací cesty při zahlenění a snížit horečku.
  • Borovicový olej využijete jako prevenci před onemocněním. Je antiseptický a dezinfikuje vzduch. Pokud máte namožené svaly po cvičení, přidejte pro úlevu pár kapek do koupele.
  • Mandarinkový olej je účinný proti napětí, podrážděnosti a nespavosti. Povzbudí vaši mysl a odežene smutek. Těhotné ženy ho ocení na masáže a v dětském pokojíčku uklimbá vaše ratolesti ke spánku.
  • Pokud máte chuť vyzkoušet novinku, zvolte Zimní slunce od Sonnentoru - neodolatelnou kombinaci pomeranče, vanilky, levandule a skořice. Připomene vám vánoční pohodu, uleví od bolesti hlavy a uklidní před spánkem.

Esenciální oleje jsou mnohdy velmi silné, a proto je třeba dbát na správné dávkování. Je vhodné je naředit s rostlinným olejem. Před použitím olej nejprve vyzkoušejte na malém místě, protože na některé druhy olejů můžete být citlivější nebo Vám nemusí sedět. Než každý esenciální olej použijete nejdříve si zjistěte jeho účinky.

Mějte na paměti, že u esenciálních olejů je velmi důležitá kvalita zpracování. Garanci kvality poskytuje například firma BewitSonnentor jejíž přírodní oleje zakoupíte v e-shopu spabox.cz.