Jak vznikalo mýdlo?

Víte, jak vzniká mýdlo?

První mýdla se vyráběla ze zvířecího tuku a popela. Využíval se rozpuštěný hovězí a ovčí lůj. Postupně se výroba zdokonalovala využíváním soli na konci procesu saponifikace. Vznikla základní hmota, která po ztvrdnutí sloužila k výrobě prvních mýdlových kostek. Popel na výrobu mýdla se získával z různých rostlin. Alkalické látky z popela se postupně nahradily sodou. Tato mýdla často žlukla a nebyla příliš kvalitní.

Oblíbenými se stala mýdla z rostlinných olejů, které se u nás od konce 19. století začaly pro tyto účely využívat. Ručně vyráběná mýdla se vyrábí tzv. za studena při teplotě 27 – 55 °C z kvalitních rostlinných olejů a tuků. Při výrobě se spojí oleje s louhem, kdy dochází saponifikací k přeměně olejů na mýdlo a neutralizaci louhu.

Z jedlých olejů, které můžeme využít i v kuchyni se používají olivový, kokosový a slunečnicový olej. Regenerační účinky docílíme přidáním jojobového, mandlového, avokádového, ricinového oleje nebo bambuckého a kakaového másla. Podle vašich potřeb si můžete vybrat mýdlo obohacené bylinkami, medem, včelím voskem, jíly, řasami nebo vitamíny.

Hydratační účinky přírodního mýdla jsou zabezpečovány díky přirozené součásti mýdla glycerínu a včelímu vosku. Včelí vosk působí proti akné a jeho drobné tukové částečky účinně poutají vodu a působí jako ochranný mikrofilm.

Pro vůni, ale i pro terapeutické účinky se do mýdel přidávají kvalitní esenciální oleje, které v pár kapkách nesou velmi cenné účinné látky rostlin, z nichž byly vyrobeny. Přidáním těchto olejů působíme také na naši psychiku a můžeme říci, že při koupeli provádíme také aromaterapii. Mýdla mají kromě čisticího účinku také uklidňující, uvolňující a relaxační účinek.

Z naší nabídky vám doporučujeme vyzkoušet velmi příjemná mýdla značky Caltha, která jsou vyráběna ručně bez použití zatěžujících chemických přísad a konzervační látek. Pokud chcete mít originální výrobek ve vaší koupelně, tak sáhněte po ručně vyráběném mýdle, které při krájení vytváří různé vzory a může tak být i pěknou dekorací vaší koupelny.

 

mydlo_Caltha