O disciplíně a nakupování

Tento článek měl být o ekologických obalech, ale je především o disciplíně. Proč o disciplíně? Po delší době jsem se donutila, že něco napíšu (tak snad mi ta disciplína vydrží). Snažíme se ve Spaboxu nabídnout příznivcům domácnosti bez obalu nebo všem, kterým vadí velké množství igelitek a mikrotenových sáčků ekologickou alternativu k nim.

Určitě to znáte – jdete pro nákup třeba pár pomerančů nebo jablíček, naberete si plný sáček, on se vám protrhne a vše se rozkutálí po obchodě.  Nebo vám začíná vadit plná zásuvka použitých sáčků, které si skladujete pro případ, že je ještě někdy využijete (to v tom lepším případě, pokud použitelné ještě jsou).

Znovupoužitelné sáčky si můžete pořídit z různých materiálů a v různých velikostech podle toho, k čemu je zrovna budete chtít využít. Můžete je mít jako součást nákupní (nejlépe látkové ) tašky a využívat je na přenos pečiva, ovoce nebo zeleniny. V kabelce na různé drobnosti, pro případ, že potřebujete něco přenést nebo zabalit, v batohu při výletech do lesa na houby nebo na šípky, doma na uskladnění suchého pečiva a některých druhů potravin. Určitě najdete ještě spoustu dalších možností využití těchto látkových pytlíčků.

Produkce plastů převyšuje jejich recyklaci, a vzniká tak plastový odpad, který končí na skládkách. Rozklad plastu trvá několik desítek let (igelitová taška nebo sáček 25let, PET láhev dokonce 100 let). Pokud takový odpad končí ve světových oceánech a mořích, tak vstupuje do potravinového řetězce ryb.  Dle The New Plastics Economy  tam končí až 8 milionů tun plastu každý rok. Pokud něco nezměníme, tak na konci století může být v oceánech a mořích více plastů než ryb.  

A teď jsem se dostala k té disciplíně.  Využíváním ekologických obalů v našich domácnostech jsme určitě na dobré cestě k tomu, abychom nežili v zajetí plastového odpadu.  Na této cestě si v porovnání s okolními státy vedeme docela dobře. Třídíme odpad, recyklujeme, uvědomujeme si, že je to tak asi správně, ale pak najednou jen tak pro něco vyběhneme a stejně zase nějaký ten sáček nebo igelitová taška přibude. Tak nezapomínejme, když jdeme nakupovat na tašku nebo pytlíček, do kterého ten nákup dáme. Každá ušetřená igelitka vyměněná za zero waste sáček má smysl. Je to jen o té disciplíně. 

 

Frusack