Škodlivé látky v kosmetice

Rozluštit, které látky jsou škodlivé ve Vaší kosmetice je mnohdy složité. Obsah parabenů a sulfátů v kosmetice je ovlivněn i tím na jaké pozici na etiketě se nachází. Čím víc u konce složení bude SLS, SLES nebo parabeny, tím méně ho daný výrobek obsahuje. 

Parabeny

Parabeny jako jsou například Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben obsahuje většina šamponů. Jde o konzervační látky využívané v potravinářství, farmacii či kosmetice. V kosmetice jsou využívány hlavně díky jejím antibakteriálním účinkům. Hlavní účinnost parabenů je v prodloužení doby spotřeby výrobku. U šamponů bývá paraben označován písmenem E. 

 

Sulfáty

Sulfáty zvyšují pěnění šamponů, což je pro některé spotřebitele důležité. Nejčastější sulfáty jsou Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES), které jsou známé tím, že ničí ochrannou bariéru pokožky a navíc dráždí kůži a oči. 

 

Silikony

Hlavním úkolem silikonů je zajišťovat, aby byly vlasy lesklé a hladké a navíc je chrání před účinky tepla. Většina silikonů není rozpustná ve vodě což znamená, že jdou z pokožky těla odstranit velmi složitě a přitom se odstraňuje i přirozený plášť pokožky. Silikony se často začnou vrstvit a tím tělu spíše škodí než by mu prospívaly. U vlasů se to projevuje  lámáním a cucháním.  Silikony se na etiketách vynačují příponou CONE, SILOXANE či CONOL v názvech složek (např. DIMETHICONE, AMODIMETHICONE, TRIPHENYL TRIMETHICONE, CYCLOPENTHASILOXANE, DIMETHICONOL). Silikony hlavně škodí našemu životnímu a lze je těžce odbourat.  

 

Petrolatum neboli vazelína

Evropská unie zakázala u kosmetických produktů Petrolatum z důvodu karcigennosti. Jde o produkty, kde nebyl doložen původ jednotlivých složek. 

 

Podle čeho si vybírat kosmetiku?

1) Vybírejte si kosmetiku na aktuální problém kterým trpíte například lupy, suchá pokožka, vypadávání vlasů

2) Vyvarujte se přípravkům 2v1

3) Nestřídejte často kosmetiku

4) Kvalitní kosmetika bez sulfátů méně pění

5) Pokud se Vám více mastí vlasy, tak nepoužívejte hydratační šampony a šampony pro suché a kudrnaté vlasy, ty vlasy promašťují a tím je i zatěžují